11/19/2006

Rainy trip - část 2

Zklamáni z virtuálních tučňáků, míříme dále na jih do vesnice Moeraki, kde se na pláži nachází geologický div nazývaný Moeraki Boulders. V podstatě je to shluk několika desítek kamených koulí o průměru max 2 metry, které leží na pláži v různém stádiu eroze. Některé jsou na povrchu protkány oranžovými žilami, některé jsou rozpadlé, jakoby se z nich něco vylíhlo. A některé se právě líhnou v hlinitém svahu.
Existují 2 teorie jejich vzniku - vědecká a Maorská. Vědci věří, že koule vznikly na dně oceánu před cca 60 000 000 lety, kdy se kolem krystalů vápence shlukovaly ostatní horniny. Vrstva sedimentů obsahujících tyto kulovité shluky byla vyzdvižena nad hladinu moře před 15 000 000 lety a vlivem vodní eroze se koule rodí ze svahu. Maoři naopak tvrdí, že jsou to Kai-hinaki (košíky na jídlo z vydlabaných dýní), které se na pobřeží dostaly díky ztroskotání lodě Araiteuru před 1000 lety.


Kromě kamenů je na pláži hafo mušlí a velkých řas.
Po strhujícím deštivo-geologickém zážitku míříme cca 50 km do vnitrozemí, za původním cílem naší výpravy, lezeckou oblastí Duntroon. Podle průvodce by se zde měl nacházet nejměkčí vápenec na světě, nedoporučuje se padat, neboť fixním jištěním nelze věřit. Hlavní atrakcí jsou zde zkameněliny, v místních sedimentech se nachází žraločí zuby a dokonce i zkamenělé velryby a delfíny. Mají tady i menší archeologické muzeum (http://www.vanishedworld.co.nz/).

Přijíždíme kolem osmé hodiny večer, rezignujeme na spaní v "kempu" (fotbalové hřiště s WC) za 10 dolarů na osobu, dáme pivo v místní putyce a jedeme hledat alternativní nocleh. Projíždíme mezi podivnými útvary převislého žlutého vápence a nalézáme vhodné odpočívadlo. Stavíme stan, otvíráme láhev vína a usedáme do auta. Zpestřením je návštěva místní mládeže, která si zde přijela zapálit jointa, ale nemají oheň...Tak jim půjčujem zapalovač a oni vytáhnou rachejtle a spustí ohňostroj, což v kaňonu vytváří dost pěknou ozvěnu.
Ráno nás budí kapky deště, skládáme rychle stan, fotíme skály z auta a jedeme domů.

Po cestě ještě v chytré knížce zjišťujeme, že projíždíme krajem, kde působil Richard Pearce (1877 - 1953), farmář a podivín, známý pod přezdívkami "Mad Pearce" a "Bamboo Dick". Je možné, že tento borec, který dožil svůj život v místním blázinci, byl prvním člověkem na světě, který sestrojil letadlo těžší jak vzduch a vzlétl s ním. V roce 1902 nebo 1903 sestrojil totiž z bambusu a součástek z jízdního kola letadlo poháněné vlastnoručně vyrobeným motorem, s kterým ulétl trasu dlouhou 1 km, než se zřítil poblíž Ophir River. Mnoho lidí věří, že to bylo před 17. prosincem 1903, kdy v městě Kittyhawk v Severní Karolíně vzlétli bratři Wrightovi.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home